MÉNĚ ZÁSAHŮ, VÍCE PÉČE – festival o těhotenství, porodu a rodičovství v Nymburce

Datum / čas
18/05/2018 - 20/05/2018
10:00 - 18:00

Místo konání
Rezidence Labské Terasy

Anotace

MÉNĚ ZÁSAHŮVÍCE PÉČE

Festival o těhotenství, porodu a rodičovství

Nymburk   18. – 20. května 2018    

Rezidence Labské Terasy, Říční 2295, Nymburk, sál v přízemí, vstup zadním vchodem

Tradice Světového týdne respektu k porodu, který každoročně probíhá ve třetím květnovém týdnu, vznikla souběžně v několika frankofonních zemích jako reakce na stále přetechnizovanější obor porodnictví. Česká republika se k této iniciativě připojila v roce 2006 prostřednictvím Hnutí za aktivní mateřství (h.a.m).

I v naší zemi pociťujeme výrazně se rozevírající nůžky mezi normálním, přirozeným porodem a tím, co je ženám běžně nabízeno. Úplně stranou zůstávají aktuální vědecká doporučení, stále převažuje za-staralá rutina a porodnické násilí, do porodu se často a zbytečně zasahuje a porod také často (a rovněž zbytečně) končí operativně. Pořádající organizace AFAR zaměřuje jednotlivé ročníky na různé aspekty porodu (např. porodní polohy; porod a čas; alarmující nárůst počtu císařských řezů; nástřih hráze; kontinuální porodní péče apod.). Letošní ústřední téma zní „Méně zásahů, více péče“.

V Nymburce akce letos probíhá od pátku 18. 5. do neděle 20. 5. ve spolupráci h.a.m s Restaurací Klíček. Pozor, tentokrát na nové adrese! Za laskavé zapůjčení prostor velmi děkujeme majitelům Rezidence Labské Terasy. Během festivalu se koná řada přednášek, diskuzí, filmových projekcí a dalších akcí spojených s tematikou těho-tenství, porodu, mateřství a rodičovství. A na jaké hosty a témata se tentokrát můžete těšit?

Pátek 18. 5. 2018 

 • V dnešní době panuje v problematice obouvání dětí poměrně nepřehledná situace. Jaké jsou výhody obouvání či neobouvání? Jaké první botičky bychom měli vybrat? To se dozvíte na přednášce První boty fyzioterapeutky Martiny Miklovičové.
 • Kdy je čas začít s příkrmy? Jak stravu připravovat a z jakých surovin? Na to odpoví během své přednášky První příkrmy výživová poradkyně Gabriela Poncová, maminka tří kluků a lektorka kurzů zdravého stravování, která se výživou zabývá přes 12 let. Jejími hlavními zásadami je vaření bez bílé mouky, cukru a mléka. Pěstuje přes 30 druhů zeleniny. „V každém ročním období mi příroda ukáže, z čeho mám vařit.“
 • Pavla Šafránková, maminka tří dětí, učitelka a lektorka masáží dětí ve školách, bude v rámci přednášky Porod a šestinedělí 3x jinak, příprava fyzická a mentální sdílet vlastní zkušenosti a poznatky s porody a šestinedělím. Promluví o trendu bezbolestných porodů a zklamání z odlišné reality nebo o přijímání i těch nejhorších variant.
 • Diskuze o těhotenství, porodu a šestinedělí s názvem Méně zásahů, více péče bude společným zamyšlením nad přínosy a riziky zásahů s využitím výsledků nejnovějších výzkumů a doporučení WHO. Prostor pro sdílení vlastních porodních zkušeností.
 • Film Zrození, jak jej známe (v anglickém znění s titulky, 75 minut). Režisérka Elena Tonetti-Vladimirova natočila průkopnický film zaměřený na informování budoucích rodičů o dopadech vědomého početí, těhotenství a porodu.

Sobota 19. 5. 2018  

 • Přednášku Když je méně více – co můžeme dělat, když jsme ve výchově zkusili již úplně všechno a síly ubývají přináší Vlastimil Trnka, učitel na waldorfské škole v Semilech. Absolvoval FTVS UK obor pedagogika, následně 2 roky studia ayurvédské medicíny, 5 let studia léčebné pedagogiky na Akademii sociálního umění Tabor s půlroční praxí v gruzínském sociálně-terapeutickém centru Qedeli, 3 roky studia muzikoterapie pod vedením německé muzikoterapeutky Gunhild Von Kries a 5 let studia chirofonetické terapie a kraniosakrální osteopatie u MUDr. Jany Holubové. Učil ve speciální škole a 10 let pracoval v chráněné dílně Sociální atelier Tilia.
 • Zážitky ze své cesty za přirozeným porodem bude sdílet Markéta Agha, místopředsedkyně h.a.m, vystudovaná ekonomka se zkušenostmi z oboru IT a matka 2 malých dětí, která v současné době působí v oblasti korporátní komunikace. V rámci své přednášky Plán B – myšlenková mapa přípravy na porod v Česku ukáže, co vše je dobré vědět před tím, než se v České republice rozhodnete přivést dítě na svět.
 • Petra Severová, maminka 6 dětí (některých už dospělých) a místopředsedkyně h.a.m, se s vámi během své přednášky Příprava na porod a rodičovství ráda podělí o nabyté zkušenosti, jak vlastní, tak i nastudované z literatury a filmů, z oblasti těhotenství, porodu a péče o miminko (péče v průběhu těhotenství a porodu; jak a proč si vybrat porodní asistentku, gynekoložku/gynekologa, dulu; očkování; kojení; nošení v šátku; plenky; bezplenková komunikační metoda; hračky; přístup k dětem).
 • Jóga pro těhotné je jemný styl jógy vhodný pro nastávající maminky od ukončeného 13. týdne těhotenství. Cvičení jógy pomáhá ženám udržet fyzickou kondici i psychickou pohodu. Dechová a relaxační cvičení pomáhají připravit se na porod, dodají potřebnou energii a odpočinek maminkám i miminku. Lekce jógy pro těhotné je také chvílí, kdy si žena může dopřát vnímat jen sama sebe, napojit se na své tělo a své miminko. Toto cvičení představí Aneta Černovská, certifikovaná lektorka powerjógy, dětské jógy a jógy pro těhotné, maminka 2,5letého syna, která se s nadšením věnuje józe již 7 let.
 • Sdílecí a diskuzní skupinka Ekologické praní, čištění a bezodpadová domácnost si položí následující otázky: Jde vůbec v dnešním světě žít a nevytvářet odpady? Lze je aspoň nějakým významným způsobem redukovat? Co to do života přináší? Kdy zjednodušení a kdy kompli-kace? Máte s tím nějaké osobní zkušenosti? Chcete poznat zkušenosti jiných? Pojďte s námi diskutovat! Inspirováno nejen knihou Bey Johnsonové Domácnost bez odpadu, kterou lze na místě zakoupit.

Neděle 20. 5. 2018  

 • Chystáte se do porodnice a přemýšlíte, co ještě můžete udělat pro to, aby porod proběhl podle vašich představ? Slyšeli jste o tom, že poplatek za doprovod u porodu by se už neměl vybírat, a přesto jej vaše porodnice žádá? Zvažujete, jestli si připravit porodní plán nebo raději dříve vyslovené přání? Máte vlastní představu o tom, jak by měl váš porod probíhat, ale obá-váte se, jestli na to v porodnici přistoupí? Chcete odmítnout rutinní zákroky na novorozenci hned po porodu, ale nevíte, jak na to? Na přednášce Porod a vaše práva vám Věra Jedličková, právnička, které mateřství v mnohém otevřelo oči, vysvětlí, jaká práva v porodnici máte a co můžete udělat pro to, aby byla dodržována. Více informací naleznete na jejím blogu, kde se zabývá zejména právy rodičů a dětí v nemocnici (www.verajedlickova.cz).
 • Jak vám pomůže porodní asistentka? To vám osvětlí psycholožka a porodní asistentka Johanka Kubaňová, působící jako soukromá komunitní porodní asistentka v domácím prostředí žen, která poskytuje předporodní, porodní a poporodní péči v Lysé nad Labem a okolí. Nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou, péče je hrazená. Kontakt: 776 105 373. Po přednášce bude do 18 hodin k dispozici v poradně.
 • Přednáška O mně, o něm, o tobě. RUŠením a malováním k životní pohodě bude hrou se slovy a s pastelkami. Půjde o posezení nad každodenními radostmi a starostmi. Napoví, jak si poradit s trablemi všedních dní, jak se cítit spokojenější a jak pečovat o vztah k sobě, partnerovi, dětem a celé rodině. Jana Puldová, terapeutka metody RUŠ, je žena více tváří a mnoha povolání, uživatelka života, snažící se najít a ustlat si své místečko na výsluní, doprovázející mimo jiné i 6 stvoření na cestě k jejich vlastní samostatnosti.

Doprovodný program během festivalu: Poradna, prodej knih, přírodní kosmetiky Weleda a dalšího zboží, možnost objednávek české ekodrogerie Tierra Verde. Kosmetika a drogerie za zvýhodněné ceny.

Jednotlivé přednášky trvají 90 minut. Změny programu vyhrazeny.

Vstupné: 80 Kč (1 vstup), 150 Kč (1 den), 250 Kč (2 dny), 350 Kč (3 dny). Pro členy h.a.m vstup se slevou (50 Kč – 80 Kč – 130 Kč – 180 Kč). Děti v doprovodu rodičů zdarma.

Děti jsou vítány!

Akci pořádá Hnutí za aktivní mateřství (www.iham.cz).

Sledujte také partnerské akce:

 • Lysá nad Labem (11. – 13. 5. 2018; www.ladonka.cz)
 • Milovice (15. – 17. 5. 2018; www.rcmilovice.cz)

Za podporu děkujeme:

 • Restaurace Klíček (www.restauraceklicek.cz)
 • Rezidence Labské Terasy (www.labsketerasy.cz)
 • Přírodní kosmetika Weleda (www.weleda.cz)
 • Ekodrogerie Tierra Verde (www.tierraverde.cz)

Web události

Kontakt na organizátora
petra.severova@iham.cz; telefon 731 751 108

Kategorie

nahrávám mapu....